
Wymagania uprawy Różaneczników i Azalii.
Wymagania uprawy Różaneczników i Azalii należą do jednych z najłatwiejszych w spełnieniu. W zasadzie to nawet początkujący ogrodnicy powinni bez większych trudności poradzić sobie z przygotowaniem całości uprawy ogrodowej czy też doniczkowej. W końcu, kluczowych kwestii mamy trzy, i dodatkowo nie są one jakość strasznie skomplikowane. Można wręcz powiedzieć, iż wymagania uprawy Różaneczników i Azalii są banalne do spełnienia. W zamian zaś dostajemy przepiękne rośliny, które w uprawie ogrodowej pozostają zimozielone.
Jakie są wymagania uprawy Różaneczników i Azalii?
Tak jak powiedzieliśmy już we wstępie. Będziemy mieć tutaj trzy, kluczowe wymagania uprawy Różaneczników i Azalii. Ich spełnienie nie powinno sprawić większych trudności nawet początkującym ogrodnikom. Tak więc, jeśli chcesz zagwarantować sobie przepiękne rośliny ozdobne w domu czy też ogrodzie, to nie pozostaje nic innego jak zabierać się do lektury i działania. Efekty uprawy gwarantujemy.
Odmiany od uprawy ogrodowej.
Nie wszystkie odmiany Różaneczników i Azalii będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Dlatego też, każdy dostawca Rhododendronów powinien mieć swoje rośliny starannie posegregowane. Osobno te, które sprawdzają się w uprawach ogrodowych i są w stanie wytrzymać trudne warunki atmosferyczne naszej strefy klimatyczne. Osobno pozostałe, które będziemy mogli uprawiać w donicach. Oczywiście uprawa doniczkowa, nie jest niczym gorszym. Takie rośliny także możemy wystawić do ogrodu, tylko trzeba pamiętać, aby na jesieni schować je do pomieszczeń gospodarczych, gdzie będą zabezpieczone przed najgorszymi mrozami.
Przygotowanie gleby do uprawy.
Glebę do uprawy Różaneczników i Azalii możemy oczywiście kupić gotową u naszego dostawcy roślin. Jeśli jednak planujemy sadzić nieco więcej roślin, warto pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu gleby. Jest to stosunkowo proste i wymaga od nas przygotowania trzech składników:
- Gleba ogrodnicza (kompost)
- Kora sosnowa
- Torf ogrodniczy (nie odkwaszany)
Te trzy składnicy należy pomieszać w równych proporcjach i mamy gotową mieszankę. Jeśli posiadamy miernik pH to możemy jeszcze skontrolować czy odczyn gleby mieści się w przedziale 5-6,5 i ewentualnie dodać któregoś ze składników w ramach korekty. Jeśli pH jest zbyt wysokie to dodajemy torfu. W przypadku zbyt niskiego dodajemy pozostałych dwóch składników.
Stanowiska nasadzenia
W przypadku uprawy doniczkowej, problemu raczej mieć nie będziemy. Jednakże już w przypadku upraw ogrodowych, wybór stanowiska nasadzenia jest szalenie istotny. W tym zakresie wymagania uprawy Różaneczników i Azalii bywają nieugięte. Stanowisko powinno być osłonięte i zacienione. Najlepszym zaś rozwiązaniem jest ustalenie stanowisk w pobliżu innych, większych roślin, które zagwarantują odpowiednie zabezpieczenie.
WAŻNE – rośliny sąsiednie powinny posiadać głęboki system korzeniowy, który nie będzie kolidować z płytkim systemem korzeniowym Różaneczników i Azalii. Dzięki temu, nasz rhododendrony – Azalie i Różaneczniki nie będą od samego początku skazane na przegraną walkę o wodę i składniki odżywcze z większym sąsiadem.
Podsumowanie.
Generalnie więc, trzeba powiedzieć, iż wymagania uprawy Różaneczników i Azalii nie są jakoś specjalnie wymagające. Nawet bez posiadania jakiegoś szczególnego doświadczenia czy też wiedzy ogrodniczej, powinniśmy sobie z tymi kwestiami poradzić. W zamian zaś zyskamy doskonałe, szalenie estetyczne uzupełnienie naszego ogrodu czy też parapetu okiennego.