Uzdatnianie wody promieniowaniem UV

Uzdatnianie wody promieniowaniem UV.

Uzdatnianie wody promieniowaniem UV staje się obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w tym zakresie. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż jest to technologia nad wyraz skuteczna. Zainteresowanie tym zagadnieniem pojawiło się już dawno, kiedy zauważono, iż woda na samej powierzchni jezior, czyli woda narażona na bezpośrednie działania naturalnego promieniowania UV, jest zdecydowanie najbardziej czysta. Mając ten fakt na względzie, postanowiono wdrożyć tego typu rozwiązania o charakterze przepływowym. W odpowiednim zbiorniku usytuowane zostały lampy UV, które zapewniają nam skuteczne uzdatnianie wody promieniowaniem UV. Warto więc przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej.

Czy uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest rzeczywiście tak skuteczne?

Tak samo jak w wielu przypadkach, tak tez i tutaj zdania są podzielone. Niemniej jednak przeprowadzone badania, w połączeniu z odkryciem wspominanych wcześniej, niemieckich naukowców, którzy odkryli sterylność wody na powierzchni jeziora, wskazuje, iż uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest jak najbardziej skutecznym rozwiązaniem.

Co więcej, w wyniku wielu badań, pojawia się coraz więcej państw na świecie, które wdrażają w swoich regulacjach, obowiązek stosowania tego typu dezynfekcji wody basenowej na swoich obszarach. Warto więc mieć tego typu kwestie na uwadze.

Faktyczna skuteczność uzdatniania promieniowaniem UV.

Jednym z najistotniejszych dowodów na skuteczność tej technologii są klasyczne badania, porównujące uzdatnianie wody promieniowaniem UV, z uzdatnianiem jej poprzez klasycznie już stosowane chlorowanie. Tutaj najważniejsze jest to, w jakim czasie, oraz czy w ogóle, dana technologia będzie w stanie pozbyć się konkretnych bakterii z wody basenowej. Okazuje się, iż w przypadku chlorowania, do pełnej skuteczności dezynfekcji potrzeba dość czasu. Aby zabić bakterie e.coli, potrzeba nawet 16 minut działania wysokiego stężenia chloru. W przypadku wirusa zapalenia wątroby typu A, jest to praktycznie niemożliwe – cryptosporidium jest praktycznie odporne na działanie chloru.

Z drugiej strony, w przypadku uzdatniania promieniowaniem UV, stosując odpowiednio dobrane urządzenia UV o dobrej wydajności, możemy zabić w krótkim czasie nawet do 99% wszystkich bakterii, wirusów i patogenów. Wynika to z faktu tego, iż promieniowanie UV niszczy ich kod genetyczny, co powoduje ich szybką śmierć.

Jakie jeszcze korzyści daje uzdatnianie wody promieniowaniem UV?

Jeśli więc zdecydujemy się na zamianę starego systemu chlorowania na rzecz uzdatniania wody promieniowaniem UV, to możemy liczyć przede wszystkim na:

  • Lepszy poziom dezynfekcji wody basenowej
  • Brak ciągłych problemów z uzupełnianiem chloru – w urządzeniach UV wymiana lamp odbywa się rzadko i jest bardzo prosta.
  • Brak uciążliwego zapachu chloru unoszącego się nad niecką basenową.

Podsumowanie.

Z całą pewnością są to konkretne, wymierne korzyści, dzięki którym uzdatnianie wody promieniowaniem UV, będzie pomału i systematycznie stawać się dominującym rozwiązaniem w zakresie dezynfekcji wody basenowej. Warto więc już teraz przeanalizować to rozwiązanie, bowiem może się okazać, iż już niebawem stanie się ono w pełni obowiązkowe, toteż warto już teraz się przygotować do jego wdrożenia na obiektach takich jak baseny, kryte pływalnie czy też Aquaparki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni Previous post Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.
wykończenie łazienki w marmurze Next post Wykończenie łazienki w marmurze.