utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV

Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.

Obecnie, utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV stało się jednym z bardziej popularnych rozwiązań w tym zakresie. Jest to technologia wykorzystywana w wielu branżach. Przede wszystkim jednak, w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, możliwe jest osiąganie lepszych efektów produkcyjnych. Wynika to głównie z zalet, jakie niesie za sobą utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV. Jest to proces szybki i zapewniający bardzo dobre parametry techniczne wykonywanych spoin. Dlatego też, systematycznie jest wdrażany także w wielu innych zastosowaniach.

Dlaczego utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV jest korzystnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim, wynika to z faktu szybkiego czasu utwardzania spoiny. W standardowych warunkach, spoiny klejowe utwardzane są w przebiegu nawet kilku godzin, zanim osiągną pełnię właściwości fizykochemicznych. Poprzez utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV, możemy ten czas skrócić do nawet kilkunastu zaledwie sekund. Jest to niezwykła zaleta, aczkolwiek nie jedyna. Poniższa lista prezentuje wszystkie zalety tej technologii, które przekładają się na tak wielką jej popularność.

  • Szybki czas utwardzania spoiny klejowej – możliwe jest osiągnięcie pełni właściwości fizykochemicznych spoiny w czasie nawet około 20 sekund.
  • Długi okres żywotności kleju – od czasu nałożenia kleju, do momentu, kiedy konieczne staje się utwardzania, może upłynąć nawet 60 minut. W tym czasie można dowolnie manipulować klejonymi elementami i poprawiać ich wzajemne położenie.
  • Proste przygotowanie spoiny – w zasadzie, przygotowanie powierzchni do klejenia wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku innych technologii klejenia. Klejone powierzchnie muszą być czyste, suche, odtłuszczone i pozbawione wszelkich nierówności oraz zadziorów.
  • Niski koszt wykonania spoiny – nie odbiegający od kosztów wykonania standardowych spoin klejowych. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z oszczędnościami czasowymi, wynikającymi z szybkiego czasu utwardzania spoiny.
  • Dobre właściwości – spoiny utwardzane promieniowaniem UV są tak samo dobre jak spoiny utwardzane w standardowych warunkach.

Gdzie wykorzystywane jest utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV?

Tak jak już wspomnieliśmy, zdecydowanie najczęściej, utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV jest wykorzystywane w branżach elektronicznej oraz elektrotechnicznej. Nie są to jednak jedyne obszary zastosowania tej technologii. Bardzo często jest ona bowiem wykorzystywana także przy produkcji sprzętu optycznego oraz medycznego. Równie często możemy zetknąć się z jej wykorzystaniem w zakresie motoryzacji. Jest to więc metoda stosunkowo popularna, co też przekłada się na jej stały rozwój i mnogość rozwiązań technologicznych w jej zastosowaniu. Regularnie powstają nowe systemy typu UV do utwardzania spoin klejowych, dzięki czemu technologia ma możliwość zyskiwania nowych obszarów zastosowania.

Podsumowanie.

Trzeba więc podkreślić, iż utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV jest technologią korzystną i zapewniającą nam bardzo dobre parametry wykonywanych spoin. Przede wszystkim zaś, proces utwardzania spoin jest szybki i zapewnia nam spore możliwości. Skutkiem tego, technologia ta, staje się bardzo popularna także w wielu innych branżach, głównie produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czosnek niedźwiedzi Previous post Czosnek niedźwiedzi – smak i zdrowie
marmurowe wykończenia wnętrz Next post Marmurowe wykończenia wnętrz.