osteoporoza

Osteoporoza, czyli choroba cywilizacyjna.

Osteoporoza, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. W całej Unii Europejskiej, co około 30 sekund dochodzi do złamania powodowanego osteoporozą. Jest to jednak choroba, którą możemy wyleczyć. Możemy także skutecznie zapobiegać złamaniom powodowanym tą chorobą. Wystarczy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w białka, witaminy z grupy D, oraz wapń. Niemniej jednak osteoporoza jest chorobą, która dotyka ogromne rzesze ludzi. Dlatego też, warto sprawdzić czym się charakteryzuje, jak się objawia, oraz w jaki sposób można ją leczyć.

Czym jest osteoporoza?

Jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Innym określeniem na chorobę jest zrzeszotnienie kości. W wyniku wspomnianego zaniku tkanki kostnej, zwiększa się częstość występowania złamań kości. Zdecydowanie najczęściej dochodzi do złamań kręgów – są to tak zwane złamania kompresyjne. Szczególnie niebezpieczne może być złamanie bliższego końca kości udowej, w wyniku którego około 50% osób traci zdolność do samodzielnego poruszania się. Co gorsza, w pierwszym roku po tym złamaniu, dochodzi do śmierci co piątej pacjentki i co trzeciego pacjenta.

Jak więc widzimy osteoporoza jest chorobą niebezpieczną a wręcz śmiertelną. Dlatego też, tak ważne jest dbanie o odpowiednią dietę i oczywiście odpowiednio wczesne wychwycenie choroby oraz rozpoczęcie właściwego leczenia.

Przyczyny osteoporozy.

Tkanka kostna ulega naturalnym procesom osłabiania, które mogą być dodatkowo przyspieszone poprzez niedobór wapnia w organizmie. W wyniku zaniku prawidłowej budowy sieci kolagenowej, kość staje się krucha, porowata i lekka. Obniża się gęstość tkanki kostnej, a co za tym idzie, także jej odporność na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim mechaniczne.

Wśród przyczyn wpływających na rozwój osteoporozy możemy wyróżnić czynniki od nas zależne i niezależne.

Czynniki zależne od człowieka:

  • Aktywność fizyczna
  • Nadmierne spożywanie alkoholu
  • Palenie papierosów
  • Niewłaściwa dieta z małą ilością wapnia
  • Stosowane leki – sterydy, leki uspokajające, zmniejszające krzepliwość, przeciwpadaczkowe.

Czynniki niezależne od człowieka:

  • Płeć – częściej dolegliwości dotyczą kobiet
  • Wiek
  • Rodzina (genetyczna) skłonność do złamań i osteoporozy
  • Inne choroby np. tarczycy, wątroby, nerek, jelit czy też stawów

Objawy osteoporozy.

Osteoporoza jest o tyle niebezpieczną chorobą, iż w zasadzie nie daje żadnych wcześniejszych objawów. Po prostu z czasem zaczynają się pojawiać złamania w sytuacjach, w których normalnie doszłoby co najwyżej do stłuczenia czy też siniaków. Pojawiające się złamania są niestety już objawem pewnego stopnia zaawansowania choroby i ostatnim dzwonkiem na jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Leczenie osteoporozy.

Leczenie osteoporozy, polega przede wszystkim na podawaniu leków, tzw. generycznych bisfosfonianów. Charakteryzują się one działaniem antyresorpcyjnym. Skuteczność terapii jest uzależniona od regularnego stosowania leków oraz naszej aktywności fizycznej. Na efekty leczenia trzeba będzie niestety poczekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Dodatkowo w roku 2012, na listę refundowanych leków wprowadzona denosumab. Jest to lek biologiczny podawany podskórnie raz na 6 miesięcy. Jest w pełni ludzkim monoklonalnym przeciwciałem, zmniejszającym resorpcję kości oraz wpływającym na wzrost gęstości mineralnej kości. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia ryzyka złamań.

Znaleźć można również, różnorodne zioła pomocne na osteoporozę. Trzeba jednak pamiętać, aby ich zażywanie zawsze konsultować z lekarzem, aby przypadkowo nie zaprzepaścić efektów podjętej terapii leczniczej.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż osteoporoza jest bardzo poważną chorobą, której nie powinniśmy lekceważyć. Zresztą trudno będzie lekceważyć chorobę w wyniku której regularnie dochodzi do złamań kości. Trzeba będzie podjąć leczenie i przede wszystkim zmienić nasze nawyki żywieniowe, aby dostarczyć do organizmu większe ilości wapnia, witaminy D oraz białka. Musimy pamiętać, iż jest to choroba cywilizacyjna, którą możemy jednak pokonać. Wystarczy odpowiednia terapia i przestrzeganie jej zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pomieszczenie akumulatorowni Previous post Pomieszczenie akumulatorowni i jego przygotowanie.
kamienne wykończenia wnętrza salonu Next post Kamienne wykończenia wnętrza salonu.