
Odwadnianie szlamów i mediów o dużej gęstości.
Efektywne odwadnianie szlamów jest jak najbardziej możliwe do realizacji. Niemniej jednak musimy do tego celu dobrać odpowiednią pompę zatapialną, która będzie w stanie skutecznie zasysać wodę zanieczyszczoną oraz szlam a następnie wypompować ją z odwadnianego zbiornika czy też wykopu. Warto także podkreślić, iż odwadnianie szlamów będzie wymagać od pompy odpowiedniej wydajności oraz odporności na korozję. Wyposażone są także z reguły w agitator, który skutecznie wzbudza szlam i miesza go z pompowanym medium, celem sprawniejszej jego ewakuacji ze zbiornika.
Gdzie najczęściej realizowane jest odwadnianie szlamów i mediów o dużej gęstości?
Tego typu prace będą realizowane w wielu branżach. Głównie jednak będziemy mogli się z tego typu zadaniami zetknąć w górnictwie, gdzie koniecznością jest regularne usuwanie wód dołowych, charakteryzujących się stosunkowo sporą zawartością osadów, szlamu oraz innych zanieczyszczeń. W tym przypadku, pompy szlamowe, zanurzeniowe powinny także posiadać odpowiednio duży, swobodny przelot zanieczyszczeń. Dzięki temu, możliwe będzie efektywne odwadnianie szlamów oraz mediów zanieczyszczonych ciałami stałymi, w tym także materiałami ściernymi.
Pompy gwarantujące efektywne odwadnianie szlamów.
Jeśli więc stoimy przed zadaniem usuwania mediów o podwyższonej gęstości, szlamów, wód dołowych z osadami i materiałami ściernymi, koniecznie trzeba będzie dobrać odpowiednią pompę szlamową, która zagwarantuje nam osiągnięcie odpowiedniego poziomu wydajności pracy. Wśród wielu pomp zanurzeniowych zapewniających efektywne odwadnianie szlamów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa modele. Są to:
- Grindex Bravo – pompy szlamowe oferujące nam pracę z wydajnością do 480 m3/h oraz wysokością podnoszenia do 20m. Wyposażone są w silnik o mocy w przedziale 22-70 kW, co jest mocą wystarczającą dla większości zastosowań. Pompy Grindex Bravo, zostały wyposażone także w agitator, który umożliwia skuteczne wzbudzanie zalegających na dnie odwadnianego zbiornika szlamów i osadów. Dostępnych jest kilka modeli pompy szlamowej Grindex Bravo z agitatorem, co pozwala na skuteczne dobranie wydajności pompy, w zależności od konkretnego zastosowania. Ogólnie rzecz biorąc są to jednostki ciężkie, ale za to bardzo wydajne i odporne na uszkodzenia podczas pracy w wyjątkowo trudnych i wymagających warunkach.
- Flygt DS. 2600 – to z kolei seria pomp umożliwiająca skuteczne odwadnianie szlamów na nieco mniejszą skalę. Pompy te dostępne są zarówno w wersji 1-fazowej, jak również 3-fazowej. Moc urządzeń plasuje się w przedziale 1,5 – 5,6 kW. Pompy te są zdecydowanie lżejsze i gwarantują możliwość ręcznego transportu. Waga pomp waha się w przedziale 34 – 56 kg. Są to jednym słowem profesjonalne i odporne na uszkodzenia eksploatacyjne pompy szlamowe, zapewniające efektywne odwadnianie szlamów.
Podsumowanie.
Aby więc efektywnie przeprowadzać odwadnianie szlamów, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią pompę szlamową, która zagwarantuje nam osiągnięcie optymalnej wydajności odwadniania oraz usuwania szlamów zalegających na dnie odwadnianych zbiorników.