Odwadnianie igłofiltrami

Odwadnianie igłofiltrami w budownictwie.

Odwadnianie igłofiltrami to na chwilę obecną jedna z popularniejszych metod pozbywania się wody z terenów podmokłych, na czas realizacji prac budowlanych. System igłofiltrowy, pozwala nam także bardzo skutecznie obniżyć poziom wody gruntowej, czy też zabezpieczyć realizowane wykopy budowlane przed wodą napływającą z pobliskich zbiorników oraz cieków wodnych. Oczywiście cały czas mówimy o wodach gruntowych które napływając do wykopów budowlanych, prowadzą do ich zamulania, osłabiania, a w efekcie do zawalenia się ścian wykopu. Tak więc skuteczne odwadnianie igłofiltrami w tym przypadku jest wręcz niezbędne, ze względów bezpieczeństwa realizowanych prac budowlanych.

Jak realizuje się odwadnianie igłofiltrami?

Samo odwadnianie igłofiltrami jest procesem stosunkowo prostym w realizacji. Aczkolwiek, trzeba bardzo precyzyjnie przygotować i zamontować instalację igłofiltrową. Kluczową kwestią jest zaś samo wpłukiwanie igłofiltrów. Do tego procesu niezbędna będzie odrębna pompa, bądź też woda z hydrantu. Chodzi o to, aby ciśnienie wody do procesu wpłukiwania igłofiltrów, wynosiło powyżej 3 bar.

Czym są igłofiltry?

Igłofiltry to specjalnie przygotowane rury PCV o długości około 7 metrów, zakończone z jednej strony perforowaną częścią roboczą. Jest ona wprowadzona do gruntu na głębokość około pół metra większą niż planowana głębokość prowadzenia prac budowlanych. Z drugiej strony jest zaś podłączona do kolektora ssawnego, w którym agregat pompowy wytwarza odpowiednie podciśnienie, umożliwiające zasysanie wody pojawiającej się przy końcówce roboczej igłofiltra.

Wpłukiwanie igłofiltrów.

Aby odwadnianie igłofiltrami mogło być prowadzone efektywnie, należy prawidłowo przeprowadzić proces wpłukiwania igłofiltrów. W tym celu, tak jak już wspomnieliśmy, musimy przygotować odpowiednią rurę o średnicy większej niż igłofiltr, a następnie podłączyć do niej zasilania wodą pod ciśnienie co najmniej 3 bar. Woda wypływająca z rury będzie wypłukiwać grunt od swojego spodu, oraz zagłębiać się coraz bardziej, na coraz większą głębokość. Kiedy osiągniemy prawidłową głębokość, wystarczy odłączyć zasilanie woda, a do rury wprowadzić igłofiltr. Ostatecznie można potem usunąć rurę do wpłukiwania, a w gruncie pozostanie sam igłofiltr. Można więc powiedzieć, iż proces wpłukiwania igłofiltrów jest stosunkowo prosty.

Systemy igłofiltrowe.

Bardzo ważną rzeczą jest tutaj to, aby prawidłowo dopasować system igłofiltrowy do wymagań terenowych danej inwestycji budowlanej. W każdym bowiem przypadku, będziemy wymagać innych parametrów systemu. Tak, aby odwadnianie igłofiltrami było wystarczająco skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj skorzystać z doświadczenia dostawców tego typu rozwiązań, którzy powinni bez większych trudności dopasować nam odpowiedni zestaw igłofiltrowy, dostosowany do naszych potrzeb. Dzięki temu, wybrane przez nas pompy i igłofiltry będą sprawdzać się w realizacji prac odwodnieniowych wręcz wyśmienicie.

Podsumowanie.

Trzeba więc przyznać, iż odwadnianie igłofiltrami jest procesem może i niezbyt skomplikowanym. Niemniej jednak, prawidłowy dobór całego zestawu igłofiltrowego, oraz prawidłowy montaż systemu, będą odgrywać w tym przypadku kluczową rolę. Warto więc poświęcić tym zagadnieniom odpowiednio dużo czasu. Tak, aby ostatecznie osiągnąć wydajność na najwyższym, możliwym do osiągnięcia poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

weekend do SPA Previous post Gdzie wyjechać na weekend do SPA?
Opakowania plastikowe Next post Opakowania plastikowe a ich popularność.