
Najlepsze okna do domu pasywnego
Okna do domu pasywnego nie mogą być jakiekolwiek! Cechą domu, który jest pasywny jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania pomieszczeń. Dlatego kluczowy jest montaż ciepłych okien, spełniających odpowiednie normy.
Okna do domu pasywnego i współczynniki Uw i g
Pod tymi tajemniczymi skrótami kryją się parametry, które muszą spełniać okna, aby mogły zostać zamontowane w domu pasywnym. Współczynnik Uw to nic innego jak oznaczenie ilości mocy, która przenika przez powierzchnię okna. Im wyższy, tym okna do domu pasywnego mają wyższą energooszczędność. Natomiast Ug to współczynnik przenikania ciepła dotyczący szyby, informuje on o tym, ile ciepła „ucieka” z domu tą właśnie drogą. W tym przypadku im mniejsza wartość, tym mniejsze straty. Idąc tym tokiem rozumowania, dobre okna do budynku spełniającego wymogi pasywnego, nie tylko minimalizują straty ciepła, ale także wykorzystuje ciepło słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Obecnie obowiązują następujące normy:
- współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K,
- współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g minimum 60%.
- okna PCV oraz drewniane w Bielsku spełniają powyższe normy.
Jak rozplanować okna w domu pasywnym?
Okna do domu pasywnego muszą być odpowiednio rozplanowane, najlepiej od południa, ponieważ ta strona jest najbardziej nasłoneczniona i to właśnie tutaj powinno się montować najwięcej przeszkleń. Uproszczając: im większe okna zostaną tam zainstalowane, tym większe będą zyski energii z promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać o tym, że okna do domu pasywnego powinny mieć jak najmniej słupków dlatego, że każdy podział wpływa niekorzystnie na współczynnik przenikalności ciepła całego okna Uw i powoduje znaczne straty. Dlaczego tak jest? Ponieważ szyby stanowią lepszą izolację termiczną niż ramy. Stąd powszechnie stosowana zasada, że im mniejsza powierzchnia profili, tym wyższy współczynnik przenikania ciepła.
Ciepłe ramki dystansowe
W domu pasywnym należy maksymalnie ograniczyć mostki termiczne. Są to te miejsce, przez które ucieka najwięcej ciepła. Z tego powodu fundamentalną kwestią jest zastosowanie odpowiedniej ramki dystansowej, która odpowiada za mostki cieplne na styku szyby z ramą okienną. Taką ramkę wykonuje się z materiału o niskiej przewodności cieplnej, najczęściej z aluminium lub tworzywa sztucznego.
Podsumowanie
Okna generują największe straty energii, ale także pozwalają ją pozyskać z promieniowania słonecznego. Nieodpowiednio dobrane mogą powodować utratę nawet 40 proc. ciepła. Okna do domu pasywnego mogą być dużych rozmiarów, jednak koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynniki Uw i Ug, a także na ramki ograniczające mostki termiczne. Dobre okna są w stanie z znacznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem.