
Łuszczyca i jej skuteczne leczenie.
Łuszczyca jest bardzo poważną chorobą, charakteryzującą się specyficznymi zmianami chorobowymi skóry. Są one wynikiem nieprawidłowego jak również nadmiernego rogowacenia naskórka. W normalnych warunkach, zdrowa skóra systematycznie rogowacieje a obumarły naskórek złuszcza się. W przypadku zaburzeń tych czynności, dochodzi do nieprzyjemnych, piekących i swędzących zmian skórnych, które ponadto nie wyglądają nazbyt estetycznie. Mimo wszystko jednak, łuszczyca jest dolegliwością, którą możemy leczyć. Co prawda nie będziemy w stanie skutecznie jej wyeliminować, jednakże przy odpowiednim podejściu do leczenia, możliwe będzie przywrócenie podstawowego poziomu komfortu życia.
W jaki sposób objawia się łuszczyca?
Objawy łuszczycy są bardzo charakterystyczne i raczej nie ma możliwości abyśmy pomylili ją z jakąkolwiek inną chorobą czy też dolegliwością. W pierwszej kolejności pojawia się tzw. wykwit pierwotny. Jest to grudka o czerwonobrunatnym zabarwieniu. Jest wyraźnie widoczna na zdrowej skórze, zaś jej powierzchnia jest wyraźnie drobnopłatowa i wykazuje tendencję do złuszczania się.
W ramach wczesnych zmian chorobowych pojawiają się tego typu grudki o średnicy 1-2 cm. Jeśli w obrębie wykwitu pierwotnego zdrapiemy bądź samodzielnie złuszczy się naskórek, skóra zmienia swój wygląd. Staje się wyjątkowo gładka i błyszcząca, a sten ten jest określany mianem świecy stearynowej.
Bardzo charakterystycznym jest także objaw Auspitza. Skóra staje się wyjątkowo wrażliwa, a jakiekolwiek potarcie czy też zadrapanie prowadzi do automatycznego uszkodzenia naczyń krwionośnych. Dochodzi do kropelkowatego krwawienia w miejscu podrażnienia łusek.
Możemy także zauważyć tzw. objaw ostatniej łuski. Po stopniowym złuszczaniu się wszystkich łusek, aż do ostatniej, pod spodem pojawia się gładka i różowa skóra. Objaw ten jest przejściowym a następującym po nim objawem będzie ponownie świeca stearynowa.
Leczenie łuszczycy.
Łuszczyca jest oczywiście chorobą, o której moglibyśmy jeszcze bardzo dużo powiedzieć. Tutaj jednak chcemy skupić się raczej na jej leczeniu. Metodologia leczenia będzie w tym przypadku uzależniona od typu występującej łuszczycy, oraz tego, w jakim zakresie zaatakowana jest skóra chorego. W przypadku lekkich zmian, w których zmiany chorobowe pokrywają do 25% powierzchni skóry, stosowane będzie leczenie miejscowe, przy zastosowaniu odpowiednich maści.
Jeśli jedna zmiany chorobowe obejma większą powierzchnię skóry, poza leczeniem miejscowym, dodatkowo będzie stosowane leczenie ogólnoustrojowe. W leczeniu miejscowym najczęściej stosowane są preparaty keratolityczne, dziegcie, glikokortykosteroidy, czy też analogi witaminy D3. W ramach leczenia ogólnoustrojowego wykorzystywane będą: fototerapia, fotochemioterapia, leczenie cytostatyczne, cyklosporyna, retinoidy, leki biologiczne.
Ostatecznie możemy także wykorzystać odpowiednio dobrane zioła na łuszczycę, które również mogą się okazać pomocne, szczególnie w przypadku mniej nasilonych objawów choroby.
Podsumowanie.
Jednym słowem łuszczyca jest dolegliwością wyjątkowo trudną w leczeniu. Co więcej, nie do końca potrafimy nawet określić dokładnie przyczyn jej występowania, pomimo tak wielkiego postępu w medycynie. W każdym jednak razie, mamy sposoby na jej leczenie. Możemy sprawić, iż łuszczyca będzie chorobą z która można żyć i to całkiem normalnie.