gatunki Różaneczników

Gatunki Różaneczników do uprawy ogrodowej.

Nie wszystkie gatunki Różaneczników, nadają się do uprawy ogrodowej. Wynika to przede wszystkim z ich zdolności do przetrwania w niskich zakresach temperatur. Musimy bowiem pamiętać, iż w naszym klimacie, w sezonie zimowym, temperatury mogą bardzo wyraźnie spadać poniżej zera. Często będzie to nawet około 20 stopni poniżej zera. Sprawdźmy więc, jakie gatunki Różaneczników nadają się do uprawy ogrodowej w naszej strefie klimatycznej.

Które gatunki Różaneczników sprawdzą się w uprawie ogrodowej w naszym kraju?

Zanim jednak omówimy sobie przykładowe cztery gatunki Różaneczników, które będą nadawały się do uprawy ogrodowej w naszym kraju, warto powiedzieć sobie nieco więcej o zakresie ich mrozoodporności. Możemy bowiem sięgnąć także po inne odmiany, przy czym, niektóre z nich trzeba będzie dodatkowo ochronić przed zimnem poprzez ogacenie słomą czy też agrowłókniną. Zdecydowanie najbardziej jednak, do uprawy w naszych ogrodach, polecane są gatunki Różaneczników, całkowicie mrozoodporne. Takie gatunki dostarczy nam niemal każda, profesjonalna hurtownia z Różanecznikami, wobec czego, raczej nie będziemy mieć trudności z ich pozyskaniem.

Oto kilka gatunków różaneczników, które nadają się do uprawy ogrodowej w naszej strefie klimatycznej:

  • Różanecznik Catawbiense (Rhododendron catawbiense) – gatunek bardzo popularny w Polsce, dobrze znoszący nasze zimy. Rośnie do wysokości około 2 metrów i kwitnie w maju i czerwcu.
  • Różanecznik Cunninghama (Rhododendron x Cunningham’s White) – to hybryda, która powstała z krzyżówki różanecznika Catawbiense i różanecznika Pontyjskiego. Ta odmiana ma białe kwiaty i kwitnie w maju i czerwcu.
  • Różanecznik Pontyjski (Rhododendron ponticum) – to gatunek, który dobrze radzi sobie z polskimi zimami i kwitnie w maju i czerwcu. Może dorastać do 3 metrów wysokości.
  • Różanecznik Yakushimanum (Rhododendron yakushimanum) – gatunek, który dobrze znosi mrozy, kwitnie w maju i czerwcu, a jego kwiaty są różowe lub białe.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas uprawiania Różaneczników?

Skoro już wybierzemy odpowiednie gatunki Różaneczników, które poradzą sobie z przetrwaniem w naszej strefie klimatycznej, warto pamiętać o kilku innych kwestiach, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę a będą to:

  • Stanowisko nasadzenia – osłonięte i częściowo zacienione
  • Gleba – kwaśna, o odczynie pH poniżej 6,0.
  • Podlewanie – dość intensywne, szczególnie w okresie kwitnienia i wzrostu.
  • Przycinanie – delikatne, tylko po to aby pobudzić rozwój nowych pędów
  • Nawożenie – specjalne nawozy zawierające wapń i magnez.
  • Ochrona przed szkodnikami – narażone są na mszyce, przędziorki oraz choroby grzybowe.

Podsumowanie.

Widzimy więc, iż nawet wybierając właściwe gatunki Różaneczników, nasza przydomowa uprawa może być zagrożona z innych stron. Jeśli więc chcemy, aby nasz przydomowa hodowla Różaneczników była jak najbardziej efektywna, powinniśmy skupić się na prawidłowym dbaniu o te przepiękne rośliny. Nie jest to nadmierne kłopotliwe, aczkolwiek trzeba poświęcić na wszystkie czynności nieco czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyprawa trekkingowa dla początkujących Previous post Wyprawa trekkingowa dla początkujących.
Urządzenia gastronomiczne Next post Urządzenia gastronomiczne. Najczęściej pojawiające się usterki oraz ich naprawa.