×

Ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła.

ekologiczne ogrzewanie

Ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła.

Obecnie, ekologiczne ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych, możemy zrealizować na kilka różnych sposobów. Głównym celem jest jednak takie podejście do ogrzewania, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko naturalne naszej planety. Jednym z rozwiązań, które jest w tym przypadku zdecydowanie najlepsze, jest ogrzewanie pompą ciepła. Wiąże się to jednak z koniecznością przebudowy całej instalacji grzewczej. Można więc powiedzieć, iż najlepiej jest korzystać z tego typu technologii w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Niemniej jednak, ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła, możemy także wdrożyć w budynkach starszych, przy zachowaniu pewnych zasad.

Jak wdrożyć ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła w starym domu jednorodzinnym?

Aby w starszym budynku, możliwe było ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła, trzeba będzie przede wszystkim zadbać o jego termomodernizację. Jest to niezbędne, bowiem w starsze budynki z reguły charakteryzują się stosunkowo wysokim zapotrzebowaniem energetycznym. W przypadku zaś pomp ciepła, nie osiągniemy nigdy zbyt wysokich temperatur czynnika grzewczego. Maksymalny poziom temperatury w tym przypadku wynosić będzie około 40 stopni Celsjusza. Niezbędne będzie więc zastosowanie niskotemperaturowych grzejników, które zapewnią skuteczne rozprowadzanie ciepła, nawet przy niskich temperaturach czynnika grzewczego. W każdym razie, trzeba sobie powiedzieć, iż jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

Dobór grzejników do instalacji grzewczej z pompą ciepła.

Tak jak już powiedzieliśmy, musimy tutaj w pierwszej kolejności dobrać grzejniki optymalne dla pomp ciepła. Tego typu grzejniki dostarcza obecnie praktycznie każdy producent, a więc większych problemów w tym zakresie nie powinniśmy mieć. Oczywiście trzeba będzie je dobrać pod względem mocy grzewczej do każdego pomieszczenia osobno. Tak, aby zagwarantować sobie maksymalny, możliwy do osiągnięcia, poziom komfortu termicznego w całym domu jednorodzinnym.

Czym charakteryzują się grzejniki do pomp ciepła?

Przede wszystkim są to grzejniki o wiele mniejsze, w których dodatkowo stosowane są specjalne, energooszczędne i ciche wentylatory. Dzięki ich zastosowaniu, możliwe jest efektywne wykorzystanie nawet niskich temperatur czynnika grzewczego. Co ważne, przy ich zastosowaniu, pomieszczenie rozgrzewa się znacznie szybciej, niż w przypadku klasycznych grzejników konwekcyjnych. Poza tym, ciepło jest rozprowadzane w optymalny sposób po całym pomieszczeniu, poprzez wymuszenie obiegu powietrza. Jest to więc technologia znacznie bardziej efektywna.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż ekologiczne ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła, jest na chwilę obecną, jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań, na jakie możemy sobie pozwolić. Dzięki skorzystaniu z tej technologii, na pewno osiągniemy odpowiednio wysoki poziom komfortu termicznego w naszych domach jednorodzinnych. Co zaś najważniejsze, będziemy mogli osiągnąć o wiele mniejszy poziom zanieczyszczenia środowiska. W tym bowiem przypadku, jedyne zanieczyszczenia będą generowane przez elektrownię podczas produkcji prądu elektrycznego. Można więc powiedzieć, iż jest to jak najbardziej ekologiczne ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych.

Opublikuj komentarz