×

Czosnek niedźwiedzi – smak i zdrowie

czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi – smak i zdrowie

Istnieją takie produkty, dodatki, przyprawy czy inne składniki pożywienia, które spotkamy w przyrodzie i pozyskać możemy praktycznie za darmo.  Wiadomo o całej gamie ziół, owoców, grzybów i jagód. Mniej znany w dzisiejszych czasach jest czosnek niedźwiedzi – szalenie zdrowy i smaczny.

Czosnek niedźwiedzi. Podstawowe informacje

Znany jest również pod takimi nazwami jak czosnek cygański albo cebula czarownic. Z tym niedźwiedzim zaś, to sprawa trwa chyba od starożytności, kiedy w ten sposób nazywali go Germanie. Podobnym wyrazów na jego określenie używają w swoim języku Anglicy.

Właściwości

Właściwości czosnku niedźwiedziego są rewelacyjne. Otóż znakomicie wpływa on na działanie układu krążenia i zapobiega nadciśnieniu. Usprawnia pracę układu pokarmowego (zwalcza pasożyty), oddechowego, świetny jest na odporność. Pomaga na reumatyzm, podwyższa poziom dobrego cholesterolu, ma wreszcie właściwości antynowotworowe. Jest tego trochę, a to m.in. za sprawą związków siarki, które tak dobrze działają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy, bakterie czy niekorzystne dla nas grzyby. Pewne właściwości podobne są do zwykłego czosnku, ale ten liściasty wydaje się jeszcze korzystniejszy.

Zastosowanie czosnku niedźwiedziego

czosnek niedźwiedziJak widać to bardzo korzystna dla naszego zdrowia roślina, ale także wdzięczny surowiec kulinarny. Dlatego też różnorakie opowieści kulinarne przedstawiają przepisy na potrawy z udziałem czosnku niedźwiedziego. Jedną z prostszych rzeczy jest zupa-krem, ale przecież dodamy go też do sałatek, nadamy smak oliwie, a z tą przerobimy na pesto, no i w ogóle dodamy go do wielu dań, do których zwykle dodajemy ten klasyczny czosnek. Smak będzie tam sam, tyle, że nie będzie tak ostro.

Gdzie jeszcze możemy wykorzystać czosnek niedźwiedzi?

Wspomnieliśmy, że używamy z czosnku niedźwiedziego w kuchni jego liście. W żadnym wypadku nie kwiaty. Co do zaś liści, to też trzeba uważać, aby nie pomylić go z innymi roślinami, które bywają wręcz trujące. Uważać trochę, bo rośliny owe acz podobne, to jednak się różnią. Przeróżne blogi kulinarne bogato zaś opisują wygląd czosnku niedźwiedziego i roślin podobnych i o wiedzę nietrudno. Na nich znajdziecie przy okazji całą gamę przepisów.

Gdzie zbierać czosnek niedźwiedzi?

Inny problem z tą roślinką jest taki, że w Polsce zasadniczo nie wolno go zbierać na gruntach państwowych, bo jest pod częściową ochroną. Co innego jednak z gruntami prywatnymi, no i możemy czosnek niedźwiedzi mieć po prostu na działce, w ogródku, a od biedy i na balkonie.

Opublikuj komentarz