choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Choroba wrzodowa to bardzo poważna dolegliwość, która szacunkowo dotyka nawet 5-10% populacji. W jej efekcie, na około 1-3 godzin po zjedzeniu posiłku zaczynamy odczuwać silny i piekący ból w okolicy mostka. Ustępuje on dopiero w momencie przyjęcia odpowiednich leków, lub zjedzenia kolejnego posiłku. Możemy więc powiedzieć, iż choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to dolegliwość nieprzyjemna, która potrafi skutecznie ograniczyć nasz komfort życia. Dlatego też, powinniśmy działać w kierunku jej leczenia, a najlepiej, jeśli będziemy w stanie skutecznie zapobiegać pojawianiu się wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Czym dokładnie jest choroba wrzodowa?

Jest to choroba objawiająca się powstawaniem owrzodzeń wewnątrz żołądka i dwunastnicy. Są one wynikiem ubytków w błonie śluzowej tych narządów wewnętrznych, w miejscu których dochodzi do kontaktu tkanek budujących żołądek i kwasów żołądkowych. Są one natychmiast podrażnione w wyniku czego dochodzi do silnych uszkodzeń oraz owrzodzenia. W momencie zjedzenia posiłku, w żołądku wydzielane są soki żołądkowe w których składzie znajduje się kwas i solny i pepsyna, których zadaniem jest trawienie pokarmu. Jeśli więc trafią na niechronioną błoną śluzową tkankę, zaczynają prowadzić jej trawienie.

Przyczyny choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przede wszystkim musimy powiedzieć, iż choroba wrzodowa rozwija się w wyniku zaburzenia równowagi, między odpornością błony śluzowej oraz ilością substancji o działaniu wrzodotwórczym. Możemy wyróżnić stosunkowo sporo przyczyn pojawiania się choroby wrzodowej, a wśród najważniejszych, wyliczyć należy następujące:

  • Helicobacter pylori – zakażenie tą bakterią powoduje osłabienie błony śluzowej w żołądku i dwunastnicy, co prowadzi do pojawiania się owrzodzenia. Konieczne jest leczenie antybiotykami.
  • Niektóre leki – NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)
  • Produkty drażniące żołądek – ocet, mocny alkohol, kawa, napoje gazowane, pieprz czarny, ostra papryka.
  • Palenie papierosów
  • Narażenie na stres i napięcia nerwowe

Leczenie choroby wrzodowej.

Tak jak już wspomnieliśmy, w przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori, koniecznością będzie antybiotykoterapia. W pozostałych przypadkach, przede wszystkim podawane będą leki zobojętniające kwas żołądkowy. Istotną kwestią będzie także zmiana stylu życia, polegająca na minimalizacji sytuacji stresowych. Warto także wdrożyć pewne korekty w swoim jadłospisie. Trzeba będzie unikać produktów drażniących żołądek.

Ostatecznie, można także zastosować odpowiednio dobrane zioła na wrzody żołądka. Ich zadaniem także będzie neutralizacja kwasów żołądkowych, jak również wsparcie organizmu w odbudowie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Podsumowanie.

Należy tutaj więc pamiętać przede wszystkim o tym, iż choroba wrzodowa, jest bardzo uciążliwą dolegliwością, którą koniecznie musimy jak najszybciej leczyć. Przeprowadzenie właściwych badań, pozwoli ustalić przyczyny pojawienia się wrzodów, a następnie będzie możliwe ustalenie toku postępowania w zakresie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

łuszczyca Previous post Łuszczyca i jej skuteczne leczenie.
profile z tworzywa sztucznego Next post Profile z tworzywa sztucznego.